
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 4 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 300 mV/µs |
| Operating Supply Current | 60 µA |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Nominal Supply Current | 45 µA |
| Output Current per Channel | 4 mA |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 300 µV |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Input Voltage Noise Density | 26 nV/sqrt Hz |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 65 dB |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
Stock: 1706
Distributors
pcbx
Unit Price$3.02176
Ext.Price$3.02176
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.02176 | $3.02176 |
| 10 | $2.30006 | $23.00060 |
| 25 | $2.11910 | $52.97750 |
| 50 | $2.01746 | $100.87300 |
| 100 | $1.92069 | $192.06900 |
| 300 | $1.85204 | $555.61200 |
| 500 | $1.78584 | $892.92000 |
| 1000 | $1.72200 | $1722.00000 |
